Erken Menopoz Bitkisel Tedavi

Menopoz kadınlar için önemli dönemlerden birisidir. Tıpkı bebeklik, ergenlik, cinsel olgunluk dönemleri gibi menopoz dönemi de hayatın olağan akışı içinde kendini gösterir. Bu dönemde çeşitli belirtiler ortaya çıkar ve artık kadınların üreme yetisi kaybolur. Adet döngüsü değişir.

Menopoz sözcüğü Yunanca kaynaklı olup mens; ay, pause; durmak sözcüklerinden türetilmiştir. Dünya Sağlık Örgütüne göre menopoz, adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesidir ve bunun nedeni yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleridir. Araştırmalara göre dünya genelinde menopoz yaşı 45-55 arasında değişmektedir. Türkiye özelinde yapılan araştırmalarda ise bu yaş aralığı 46-48 olarak kayda geçmektedir. Fakat kimi durumlarda menopoz daha erken yaşlarda başlamaktadır ve özellikle 40 yaş altındaki menopoz, erken menopoz olarak ifade edilmektedir.

Menopoz çeşitleri doğal menopoz ve erken menopozdur. Bir kadının doğal yollarla, 45-55 yaş arasında son adetini görmesi doğal menopozdur. 40 yaşın altında gerçekleşen ise erken menopozdur. Erken menopozu tetikleyen çeşitli faktörler vardır ve bu faktörlerin etkisi azaltıldığı taktirde menopoz geciktirilebilmektedir.

Erken menopoz kadınların östrojen hormonunun azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Fakat kadınlardaki östrojen hormonunun düşüşü bitkisel östrojenlerle desteklenebilmekte, bu sayede belirtilen semptomların azalması ve ortadan kalkması sağlanabilmektedir. Menopoz ateş basması bitkisel gıda takviyesi ile azaltılarak ortadan kaldırılabilmekte, NormLife da etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış, erken menopoza karşı kullanılabilecek bir gıda takviyesidir.

menopoz

Menopozun Etkileri

Menopozda cinsellik sorunları ve daha başka sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu dönemde menopoz öncesi belirtiler sürebildiği gibi çeşitli ruhsal ve fiziki durumlar oluşabilmektedir.

Östrojen azlığı beraberinde genital organlarda küçülmeye sebebiyet verebilmektedir. Bundan kaynaklı daha sık idrara çıkma, idrar kaçırma, rahim sarkması, idrar kesesi sarkması, ağrılı cinsel ilişkiye rastlanabilmektedir.

Osteoporoz, yani kemik erimesi olabilmektedir. Bunun sonucunda da vücudun iskelet yapısında bozulmalar olabilmekte, kırık, çıkık gibi durumlar daha sık yaşanabilmektedir. Menopoz ile birlikte ağızda kuruluk, diş eti hastalıkları, kötü tat artışı olabilmektedir. Cinsel isteksizlik artmakta, şişmanlama eğilimi oluşabilmektedir.

Menopoz ile birlikte kadın vücudunda östrojen üretimi kesilmektedir ve östrojen hormonu kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Dolayısıyla menopoz sonucu kalp hastalıkları riski de artmakta, yüksek tansiyon, kolesterol artışı olabilmektedir.

Östrojen hormonunun kesilmesi deride incelmeye de neden olmaktadır. Vücuttaki yaraların iyileşmesi daha uzun sürmekte, saç ve kıl miktarı azalmaktadır. Cilt kuruluğu artmakta, deri esnekliğini azaltmaktadır.

Menopoz ile ilgili en yaygın yanlış algılardan birisi menopozun cinsel yaşamı bitirdiğidir. Gerçekten menopoz ve sonrasında kadınlarda cinsel isteksizlik olabilmektedir. Östrojen hormonunun azlığı ile cinsel organda küçülme, kuruluk ve ağrılı cinsel birliktelik olabilmektedir. Fakat bunlar zamanla atlatılabilir. Ağrıyı azaltmak için vajinal yolla ilaçlar kullanılabildiği gibi NormLife gibi bitkisel destekler alınabilir.

Menopozun İlk Belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü menopozu üç döneme ayırmaktadır. Bunlardan ilki premenopoz olup menopoz öncesi dönem olarak da ifade edilir. Bu dönemde yumurtalıklardaki folikül aktivitesi yavaşlamaya başlamaktadır. Adetler düzensizleşmekte ve birkaç ay ya da birkaç yıl sürebilmektedir.

İkincisi menopoz dönemidir. Bu dönemde son adet kanaması olur ve yumurtalıklarda yumurta üretimi meydana gelmez.

Üçüncüsü post menopoz olup menopoz sonrası olarak ifade edilir. Son adet kanamasının üzerinden en az 12 ay geçmesiyle başlayıp altı ila sekiz yıl sürebilmektedir.

Menopozda cinsellik gibi konular fazlaca akıllara gelse de çeşitli belirtiler olmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

60cbe36c932151089011d348

Menopoza Ne İyi Gelir?

Erken menopoz hayatı olumsuz etkilese de bu olumsuzlukları engellemek ve azaltmak mümkündür. Bu dönemde en sık karşılaşılan durumlardan birisi ateş basmasıdır. Ateş basmasına karşı kat kat giyinmek yerine daha ince giyinilebilir. Kıyafetler çıkartılabilir. Baharatlı yiyeceklerden kaçınılabilir. Acı tüketimi azaltılabilir. Alkol ve sigara kullanımını bırakmak oldukça faydalıdır.

Menopoz ile birlikte kemik erimesine karşı kalsiyum açısından zengin besinlere ağırlık verilebilir. Günlük egzersiz yapılabilir. Bu dönemde vücudun kilo almaya eğilimi artmaktadır. Bu nedenle menopoz dönemi ve sonrasında beslenme alışkanlığını gözden geçirmekte büyük fayda vardır. Metabolizma hızı yavaşladığı için beraberinde kilo alma olasılığı yükselmektedir. Dolayısıyla baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

E vitamini ateş basmasını ve yorgunluğu azaltacaktır. Bu nedenle E vitamini daha fazla alınmalıdır. Günlük en az 1500 mg kalsiyum alınarak kemikler kuvvetlendirilmeye çalışılmalı, sağlıksız beslenme adı verilen fast food tarzı besinlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Kilo almayı engellemek ve kemik erimesine mani olmak amacıyla düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Yaşam kalitesini arttırmak menopozda faydalı olacaktır. Bunun için yeni hobiler edinilerek stres seviyesi azaltılabilir. Pilates, yoga gibi aktiviteler hem zihni hem vücudu rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda zinde kalmayı destekleyecektir. Bitkisel ilaçlar etkileri azaltmaya, yaşam konforunu arttırmaya yardımcı olacaktır.

Menopoz Tedavisi

Menopoz ateş basması bitkisel gıda takviyesi ile giderilebilmektedir. Tüm dünyada bu alanda bitkisel gıda takviyelerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve NormLife özel formülü ile menopoz tedavisinde güvenle tercih edebileceğiniz bir üründür. Bitkisel kaplı kapsül içerisinde probiyotik mikroorganizma, genistein, glukozamin, D3 vitamini, daidzein ve kalsiyumdan oluşan patentli içerik bulunmaktadır. Tarım Bakanlığı onaylı gıda takviyesi ürünümüz menopoza bağlı şikayetlerin azaltılmasında destekçi olmakta, kadınların kendilerini daha özgüvenli ve dinç hissetmelerini sağlamaktadır.

Özel formülü ile NormLife kapsülümüz menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki belirtilerin azaltılmasını desteklemektedir. Hormonların dengelenmesine yardımcı olarak menopoza girme yaşının ötelenmesine vesile olmaktadır. Cildi besleyerek daha genç bir görünüm kazandırmaktadır. FSH değerinin erken menopoz döneminde düşmesini destekleyerek tüp bebek çalışmalarına yardımcı olmaktadır. Özel geliştirilmiş formülü sayesinde adet düzensizliklerinin giderilmesine destek olmakta, herhangi bir katkı maddesi taşımamaktadır.

Tüketiminin son derece kolay ve pratik olması adına NormLife bitkisel kaplı kapsül içerisinde tüketime sunulmuştur. Bağırsakta çözünmekte ve emilmektedir. İçeriğinde bulunan glukozamin, kalsiyum ve D3 vitaminleriyle menopoz semptomları sonucunda gelişen kemik zedelenmelerinin onarımını desteklemektedir. Bağırsak florasının düzenlenmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmakta, hormonları ve hayatı dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Menopoza bağlı ortaya çıkan ateş basmaları, gece terlemeleri, adet düzensizlikleri, meme şişkinliği, genital kuruluk, cinsel isteksizlik, ciltte yaşlanma, sık idrara çıkma, konsantrasyon eksikliği, kemik erimesi gibi şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bitkisel östrojenlerle östrojen hormonu düşüşünü desteklemek semptomların azaltılıp ortadan kalkmasını sağlamakta, yaşam kalitesini her yönüyle arttırmaktadır.